Vücudunuzdaki Gizli Tehlike: Benler

Güneşin gün geçtikçe daha da kendini göstereceği yaz ayına yaklaşmaya girmeye az kalan bu süre içerisinde, tatile ve yaz mevsimine gölge düşürmemek için güneşin cilde vereceği zararlara karşı önlem almak önemlidir.

Güneş ışınlarına fazla maruz kalmak ve vücutta olan benlerin sayılarının da artması riskini de beraberinde getirmekte. tanısı ve takibi özellikle bugünlerde eksik edilmemelidir. Benlerde değişiklik görüldüğü zamanlar da bir cilt doktoruna gidilmesinde fayda vardır.

ben_cilt_mkl

özellikle yaz aylarında daha fazla artış göstermektedir. Cilt üzerinde olan mevcut bir benin büyümesi, kanaması, renk değişimi ya da yaraların oluşması da kanser belirtisi olabilir. Erken evrede teşhis edilen melanomda tümörün olduğu alanın da cerrahi bir operasyon ile çıkarılması yeterli. Melanomlar hızla lenf düğümlerine kadar gidebilir ve kısa sürede tüm vücuda yayılarak sonunda ölüm ile sonuçlanabilir. Bu yüzden vücutta çok sayıda beni bulunanların yıllık olarak bir tedaviden geçmeleri son derece önemlidir.

Benlerin, neden olduğu cins kanseri bakımından riskli görülen grubu, doğuştan olan, doğumsal adı verilen benlerdir. Yeni doğan bebeklerin yüzde birinde görülen bu benlerin doktor tarafından dikkatli bir şekilde takip edilerek önlem alınması gerekmektedir. genellikle sağlığı bozmaz ancak kanıyor, kaşınıyor, şekil ve renk açısından hızlı bir değişime giriyor ise olma olasılığı da olmakta. Halk arasında benin alınmasına karşı olumsuz inanışlar olmasına karşın herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşılmaz. Ben alındıktan sonra mutlaka psikolojik değerlendirmeye de gönderilmesi gerekmektedir. Çünkü kapıda olabilir.

1266757025634d8ed8857b2818f359a8_k

Etiketler:, , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir