Parmak Çıtlatma Hakkında Bilmedikleriniz…

Eğer parmaklarınızı çıtlatma gibi bir alışkanlığınız var ise, bu isteğiniz olmadık zamanlarda ortaya çıktığını da bilirsiniz. Öyle ki bazen parmaklarınızı çıtlatmadan işe bile başlayamazsınız. Ancak, daha önce duymuş olduğunuz olumsuz şeyler, sizi bu alışkanlık konusunda da endişeye düşürebilir.

Yüz yıllardan belli, bilim insanları bu çıtlatma sesi üzerinde kafa yoruyor desem? Evet, bu gerçek bir şey. Plos One’da yayımlanan güncel bir çalışmaya göre, vücudun bu garip alışkanlığından çıkan ses, ayrışan eklemlerin arasında oluşan hava baloncuklarının eserlerinden bir tanesi.

hands-2

Bunun adına ise teknik olarak “tribonucleation” adı verilmekte. Geisinger Healty System’da ortopedi departmanı başhekimi olan Michael Suk’ göre, eklemler arasında olan sıvı, eklemler arasına zaman ile yeniden doluyor. Çıtlama sonrasında baloncuk oluşuyor ve zaman içerisinde bu sıvı yeniden doluyor.

Suk’a göre bu durum hem fiziksel hem de mental bir durumdan ibaret. Mental açıdan bakıldığı zaman, bu durum bazı insanlar için tırnak yemek ya da parmakları ile tempo tutmak kadar sinirsel bir alışkanlık. Belki de, sadece stres atmak için yapılan bir alışkanlıkta olabilir. Olaya fiziksel açıdan bakıldığı zaman, yapılan çalışmaya göre bu alışkanlık eklemler arasında boşluk yaratma isteği ile de açıklanıyor. Birçok durumda, çıtlatma sonunda sıvı akışı hızlanarak parmaklar daha da rahatlamakta.

Parmaklarını çıtlatmadan duramayan insanlar yok mu? Elbette var. Ancak bazıları için durum hiç aynı açıda değil. Suk’a göre, herkesin parmak çıtlatma potansiyeli mevcut. Aradaki fark ise bazı insanların eklemlerinde olan baskı eşiğinin daha zayıf olması. Bu sesi duyamıyor isen, çok da zorlamamak gerek. Sonuçta bazı el sakatlıkları ile de karşılaşmak mümkün.

Bazı söylentilere göre parmak çıtlatmanın artrit rahatsızlığına yol açtığı söylentisi. Suk’a göre bu durum çok doğru değil. Çünkü bunun bilimsel bir dayanağı şu anlık yok. Alışkanlık olarak parmak çıtlatan insanlar üzerine yapılan bir araştırmaya göre, parmak çıtlatma ile artrit arasında bir alışkanlık olduğu söylenemezse de, uzun vadede bu alışkanlığın bir zararı bulunmamakta.

Etiketler:,

Parmak Çıtlatma Hakkında Bilmedikleriniz… için yapılan yorumlar : 4 Yorum yapıldı


 1. muhabbet kuşu  yorumladı. 15:36 - 17 / 02 / 2016:

  Değişik bir durum istemsizce oluyor peki bunun bir tedavisi varmı 🙂

 2. modaciyiz  yorumladı. 01:23 - 18 / 02 / 2016:

  Tedavisi tabiki var. Uzmanlardan destek alabilirsiniz. Tamamı ile psikolojik bir durum olduğu için kısa süreçte atlatılabilir bir durumdur.

 3. sesli chat  yorumladı. 15:39 - 17 / 02 / 2016:

  gerçekten çok kötü bir alışkanlık vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler.

 4. sesli chat  yorumladı. 02:07 - 21 / 07 / 2016:

  gerçekten çok kötü bir alışkanlık zamanla bırakırız artık 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir