Göz Altı Morluklarına İyi Gelen 7 Besin

Göz altı morlukları zamanla kullanılan kimyasal maddelerin zararlarından, sağlıksız beslenmeden ve uygun olmayan bakımından dolayı zaman ile gözlerin altında oluşan bir görünümdür. Bunların önüne geçilmesi için çıkarılan birçok kozmetik ürünlerinden ziyade, doğal yöntemler ile çözümü için sizler için besinleri araştırdık…

Salatalık

Salatalık, içeriğinde bulunan su açısından oldukça zengin bir besindir ve hassas göz altı derine ihtiyacı olan sıvıyı da kazandırabilir. Ayrıca K vitamini içerdiğinden dolayı inflamasyonu ve renk kaybını da önler. İnce ince dilimleyerek hazırlanan salatalığı kullanmadan önce bir müddet buzdolabında bekletmeyi de ihmal etmeyiniz.

salatalik-cilt

Eğer dolabınızda salatalık yoksa patatesi de tercih edebilirsiniz. Patates, salatalığa ooran ile daha soğukluğunu uzun süre muhafaza eder ve bu sayede şişkinlikten kurtulmanıza da yardımcı olmaktadır.

patates

C vitamini ve K vitamini açısından zengin olan maydanoz, cildinizin kaybettiği rengi kazandırma ve şişkinliği giderme konusunda da yardımcı olmaktadır. Maydanozları doğrayarak sıcak suya ilave ediniz, makyaj temizleme pamukları ya da pedi ile göz altlarına haftada birkaç defa uygulayınız. Sadece birkaç hafta sonra göz altı rengindeki değişiklikleri hissedeceksiniz.

maydanoz

Göz altı morlukları, bazen cilt kuruluğundan dolayı da meydana gelebilir. Cildinizi nemlendirmek için, her bir gözünüzün altına birer dilim avokado koyun. Daha yoğun bir uygulama isterseniz de avokado maskesi hazırlayabilirsiniz. Bir çorba kaşığı badem yağını dilimlerin üzerine sürebilirsiniz. Uyguladığınız maskeyi çıkararak yüzünüzü yıkamadan önce dakika bir süre ile bekletmelisiniz

avokado-goz

Zerdeçal

Zerdeçal yeni keşiflerden birisi diyebiliriz ve birçok yararı da mevcut. İçerisinde bulunan kürkümin maddesi, inflamasyonlar ile savaşarak, şişkinliği azaltır ve koyu olan bir cildin de rengini açmakta yardımcı olmaktadır. Biraz ananas suyu ile zerdeçalı karıştırarak göz altınıza direkt uygulayın. Gözlerinize değmemesine özen gösterin, 10 dakika beklettikten sonra ılık bir bez yardımı ile temizliğini yapabilirsiniz.

zerdeçal1

Süt

, amino asitler, laktik asit, antioksidanlar ve cildinizin rengini açacak diğer bileşenleri nerede ise sütte bulabilirsiniz. Ancak bunu soğuk bir şekilde uygulamalısınız. Pamuk parçalarını sütün içerisine batırarak göz altına soğuk kompres şeklinde uygulayın. 10 dakika bir süre beklettikten sonra da bunu yıkayabilirsiniz.

inek-sütü

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir