Göbek Eriten 10 Süper Baharat

Göbeğinizi eritmek ve daha da ince bir görüntüye sahip mi olmak istiyorsunuz? Yanıtınız evet ise ın gücünden de faydalanmalısınız. Bunun için sevdiğiniz yemeklere vereceğimiz baharatları da ekleyerek dengeli bir beslenme ile kilolarınıza elveda diyebilirsiniz.

İşte belinizi inceltmek için 10 süper baharat…

Zencefil

Bu aromatik baharat, mide rahatsızlıklarında yatıştırıcı bir özelliğe sahip ancak bundan ziyade içinde çok faydalı. Antioksidan yönünden zenginliği bol olan bu baharat, acı biber içerisinde bulunan adlı bileşik ile de yüklenmiş. Çalışmalar sonucunda ise maddesinin metabolizmayı hızlandırdığını ver sonuç olarak ise kalori yaktığını göstermekte. Metabolism dergisinde yayımlanan bir araştırmanın sonucuna göre ise, zencefil gıda termik etkisini arttırmakta işe yarıyor ve tokluk duygusunu da destekliyor.

1

Maydanozu salatalarınıza biraz daha çok eklemeye ne dersiniz? Uzmanlar, maydanozda bulunan antioksidanların karaciğer metabolizmasını daha çok geliştirdiğini açıklıyor. Vücudun en büyük organı olan ve midenin sağında yer alan karaciğer, vücuda besinlerin depolanması ile birlikte sindirim ve için de çok büyük rol oynamakta. Tıkanmış, hasarlı veya yağlı bir karaciğer, metabolizmayı yavaşlatabilir ve bu şekilde de daha fazla kilo almanıza yol açabilir. Bundan dolayı maydanozu daha çok tüketmenizde sizin için iyi olabilir.

maydanoz-baharat

Sarımsak

Anti-enflamatuar ve doğal özelliği taşıması ile bilinen sarımsak, aynı zamanda bir yağ yakıcıdır. Kore’de araştırmacılar, yedi hafta boyunca yüzde 2 ya da yüzde 5 sarımsak ile desteklenmiş yüksek yağlı diyetlerle beslenen farelerde vücut ağırlığının düşürdüğünü de tespit edildi.

sarimsak-baharat

British Journal Of Nutrition dergisinde yayımlanan bir makaleye göre, biberiyede bulunan karnosik asit, açlık kan şekeri seviyesini düşürerek kilo alımına da sınır koymakta. Açlık kan şeker, 8 ila 12 saat yiyeceksiz kalındığı zaman ölçülen şeker değeridir. Bir başka çalışmaya göre ise, polifenol ve flanonoid bileşenlerini içeren biberiye, tip 2 diyabetle ilgili enzimlerin engellenmesine de yardımcı oluyor.

biberiye-baharat

Zerdeçal

Kurkuminden gelen pigment, doğrudan vücudun iltihabına karşı hareket eden bir fitokimyasaldır. Enflamasyonu kontrol altına alarak, vücudun metabolizmayı uyaran bir hormonu olan leptini kabul ederek bunu geliştirir ve kilo vermek için önemli bir yerde bulunur.

zerdecal-baharat

Baharata acı tadını veren kapsaikin maddesi, metabolizmayı hızlandırmayı sağlamaktadır. Hollanda’da yapılan bir çalışmaya göre küçük dozlarda her yemeğe pul biber katmak, negatif enerji dengesi artmış olan yağ oksidasyonunu arttırma işlemini gerçekleştirerek, vücudun daha fazla yağ yakımı sağlar.

pul

Kırmızı Biber

Acı yemek, kalori yakımının yanı sıra iştahı da frenlemek için yardımcıdır. Perdue Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, normalde kırmızıbiber sevmeyen katılımcıların beslenmesine altı hafta boyunca kırmızı biber dahil edildiği zaman, açlık seviyelerinde bir düşüş yaşadıklarını gözlemlediler. Tıpkı zerdeçal gibi bu baharat da bağışıklılığı güçlendirmeye, soğuk algınlığı ve bakteriler ile mücadeleye de yardım etmekte.

7

Hardal bitkisinden elde edilen bu keskin baharat, tam bir metabolizma güçlendirici özelliğine sahip. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, hardal bitkisinin içeriğinde bulunan bileşeni, kas hücrelerini uyararak vücudun dayanıklılığını ve kas kütlesini de arttırmakta. Uyku düzenini de yoluna sokan bu hormon, hardalın içerisinde bulunmakta. Bu hormon, “bej yağlar” denilen, kalori yakan ve kilo kontrolünü de sağlayan yağ hücreleri grubunu da uyarmaktadır.

8

Koreli araştırmacılar, karabibere güçlü tadını veren pipeline maddesinde yap yakıcı güç olduğunu söylediler. Yapılan araştırmalar sonucuna göre pipeline, yeni yağ hücrelerinin biçimlenmesini önleyerek başka yollar ile yağı kontrol altında tutmaya çalışan metabolik zincir reaksiyonunu da başlatmakta.

9

Tarçın

Araştırmalara göre tarçın, hücrelerdeki glikozun hareketine yardım ederek yağ depolama hormonu olan insülini engelliyor. Ayrıca tarçının iştah kesme gibi özelliği de bulunmakta.

10

 

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir