Gıdık Sarkmasına İyi Gelen Besinler

Son yıllarda çoğu insanın başına gelen sürekli kilo alıp verme durumu olarak bilinen yo-yo etkisi (verilen kiloların fazlası ile yeniden alınması), yetersiz su tüketimi, sigara ve alkol kullanımı da cilt sağlığını olumsuz etkileyen faktörler arasında yerini almakta. Bazı diyetisyenler, hindi gıdığı görünümünden kurtulmak için yapılan yüz egzersizleri ve kozmetiklerin dışında da doğal olan besinleri de bizlere açıklamışlardı. Bizde sizler için bunları bir araya topladık…

Zeytinyağı

Fransa’da 1264 kadın ve 1655 erkek üzerinde gerçekleştirilen bir araştırmaya göre tekli doğmamış yağ asitlerinin, cilt lekeleri üzerinde önleyici bir etkisinin olduğunu görmüşlerdir. Ultraviyole ışınlarının neden olduğu cilt kusurları ve kırışıklıklara karşı, zeytinyağı tüketmek daha iyi bir cilde ve daha sağlıklı bir cilt içinde yardımcı oluyor. Zeytinyağını özellikle salatalarınızdan da eksik etmemeniz tavsiye edilmektedir.

gidik-sarkmasina-iyi-gelen-besinler-6571906

Kırmızı Taze Biber

İçerisinde bulundurduğu A vitamini ile cilde sertlik veren kolajen proteininin sentezlenmesine yardımcı olmaktadır. Böylece cilt kırışıklıklarının azalmasında da faydası görülmektedir. Papaya, brokoli, bürüksel lahanası da bu etkileri gösteren besinler arasında yer almakta.

gidik-sarkmasina-iyi-gelen-besinler-6571908

Keten Tohumu Yağı

Yüksek oranda çoklu doymamış yağ asitlerinden linolelenik asit içeren keten tohumu yağı, günde 1 gram kadar tüketildiği zaman cilt kuruluğunun yüzde 25 oranda azalmasında yardımcı oluyor. Keten tohumu yağını salatalarda ve yoğurt içerisinde de kullanabilirsiniz.

gidik-sarkmasina-iyi-gelen-besinler-6571909

Turuncu, Sarı Ve Kırmızı Sebzeler

Havuç, balkabağı, kırmızı biber, patates gibi besinlere rengini vermiş olan karotenenoidler, kırışıklıklardan uzak, ışıltılı ve nemli bir cilt için günlük tüketimlerinizde olması gereken sebzelerden.

gidik-sarkmasina-iyi-gelen-besinler-6571910

Ay Çekirdeği

, hücrelerde kanser oluşumuna sebep olan serbest radikallerle savaşan önemli bir antioksidan vitamindir. , pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar iken, cilt kırışıklarını önleyici etkisini de barındırmaktadır. Her gün tüketeceğiniz 1 avuç ay çekirdeği günlük 15 mg olan ihtiyacın yüzde 80’inin karşılamaktadır.

gidik-sarkmasina-iyi-gelen-besinler-6571912

Etiketler:, , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir