Cilt İçin İyi Gelen Vitaminler

Vitaminler, hem sağlık açısından hem de güzel bir cilde sahip olmak için çok önemlidir. Bu sebepten dolayı cilt bakım ürünlerinin çoğunluğunda zaten yüksek miktarda vitaminlerin yer aldığını fark ederiz. Bunun yanında, bu vitaminleri yiyeceklerimizden kazanmamız da çok önemli bir durumdur. Sizler için cildiniz için gerekli olan vitaminleri ve bu vitaminleri günlük beslenme düzeninize nasıl dâhil etmeniz gerektiğini paylaşacağım.

beautiful-skin

A Vitamini

Eğer cildiniz pul pul ve çok kuru oluyor ise bu yeteri kadar A vitamini almadığınız anlamına gelebilir. Ayrıca akne problemi yaşayan kişilerin de A vitamini almaları ya da içerisinde A vitamini geçen besinleri tüketmesi iyi gelmektedir. Dokuların yenilenmesine destek olduğu için ciltte oluşan hasarların ve yaraların tedavisi için de A vitamininin tüketilmesi ve alınması çok önemlidir. A vitamini ayrıca mükemmel bir anti-aging takviyesidir. Ciltte oluşan ince çizgileri, kırışıklıkları, donukluğu ve diğer yaşlanma semptomlarını uzak tutmak için faydalıdır. Yumurta, süt, tereyağı, peynir, ıspanak, lahana, portakal, kayısı ve havuç mükemmel A vitamini kaynaklarından sadece bazılarıdır.

E vitamini sağlıklı bir cilt isteyenler için belki de vitaminler arasında en çok bilinendir. Bunun sebebi ise E vitamini vücutta yer alan serbest radikallerle savaşmaya yardım eden bir olmasından kaynaklıdır. Serbest radikaller sigara ya da kirlilik sonucu oluşabilir ve serbest radikaller cildin erken yaşlanmasının ana sebeplerinden bir tanesidir. Sonuç olarak E vitamini önemli bir anti-aging besini olabilir. Yaşlılık lekeleri, kırışıklıklar ve ince çizgiler E vitamini bakımından zengin ürünlerin tüketilmesi ile azalabilir. Zeytin, zeytinyağı, yer fıstığı, , balık yağı, fındık, ve ay çekirdeği E vitamini açısından zengin olan besinler arasındadır.

E vitamini gibi C vitamini de çok etkili bir antioksidandır. Bu da C vitamininin cilt yaşlanması ile başa çıkmanızda size yardımcı olacağı anlamına gelmekte. C vitamini ayrıca cildinizdeki kolajen üretimini de harekete geçirmektedir. Kolajen ise cildinizin elastik olması ile görevli bir proteindir. Bu sebepten dolayı eğer pürüzsüz ve genç bir cilde sahip olmak istiyor iseniz C vitamini size yardımcı olacaktır. Birçok meyve C vitamini kaynağıdır ve bu sebepten dolayı meyveleri günlük beslenme rutininize eklemenizde de fayda bulunmaktadır. , , , bürüksel lahanası ve salatalık da aynı zamanda iyi bir C vitamini kaynağıdır.

 

peeling_ (1)

B Vitaminleri

Sağlıklı bir cildiniz olmasını istiyor iseniz B vitaminleri de günlük beslenme rutininize eklenmelidir. Bu vitaminlere örnek olarak verilebilecek vücuttaki dolaşımı arttırır ve cildinize belirgin olarak bir parlaklık katar. Eğer doğum kontrol hapı kullanıyor iseniz B1 vitamin eksikliğiniz riskinde olabilirsiniz. Yumurta sarısı ve kuru üzüm önemli bir B1 vitamin kaynağıdır. Bunun yanı sıra; B3 vitamini cildin nem tutma yeteneğini koruyarak, kırışıklık oluşumunu da önleyebilir. hücre yenileme özelliğini harekete geçirmektedir. Kırmızı et ve balık B3, badem, fıstık, fındık, yeşil yapraklı sebzeler de B9 vitamini kaynaklarındandır.

D vitamininin bilinen en önemli faydası kalsiyum emilimi ile ilgili olan bir durumdur. Ancak bu vitaminin faydaları sadece kemik sağlığı çerçevesinde değildir. D vitamini sedef hastalığının tedavisinde de bir hayli yardımcıdır.

K Vitamini

K vitamini birçok cilt kreminde bulunmaktadır ve bazı cilt problemlerinin tedavisinde de yardımcı olmaktadır. Doktorlar yeni ameliyat olmuş hastalarda sıklıkla K vitamini içeren kremler kullanmaktadır. K vitamini vücuttaki kanın pıhtılaşma sürecinde yardımcı görevi görerek ameliyat sırasında zedelenmiş bölgelerin erken bir şekilde iyileşmesine de destekçidir. K vitamini içeren kremlerin ayrıca yara izlerinin, çirkin görünüme sahip olan tahrişlerin ve göz altlarında oluşan morlukların tedavisi içinde yardımcı olmaktadır.

 

having-clear-skin

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir