Bacak Bacak Üstüne Atmanın Zararları Var Mıdır?

Herhangi bir yerde bacak üstüne atma alışkanlığından neden vazgeçmen gerektiğine dair onlarca korkutucu söylenti dolanmakta. Bu söylentiler kulağa gelmiş olsa bile, bu konu hakkında ve zararların ardındaki bilimsel gerçekleri belki de hiç araştırmamış olabilirsin. O halde, bu durumu biraz daha yakından inceleyelim.

Varisli damarlar genelde bacak bacak üstüne atma alışkanlığı olan kişiler ile daha çok ilişkilendirilmekte. ’den damar cerrahı ’e göre ise bu tam bir batıl inanca dayalı. Varis sorunu olan kişilerin bacak bacak üstüne atma alışkanlığından vazgeçmesinin yerine, düzenli egzersize odaklanmaları, uzun süre ayakta durmaktan da kaçınmaları gerekmekte.

 

20151017_bacak_bacak_ustune_atmak_zararli_mi

Ayrıca varis sorunu genetik nedenlerden dolayı da kaynaklanabilir. Peki, bazı zamanlar oturmadan dolayı ilişkilendirilen yüksek tansiyon, sinir zedelenmesi ve postür bozukluğu gibi sorunlar hakkında da ne söylenebilir? Bazı bulgulara göre, bacak bacak üstüne atmanın bu sorunlara neden olabileceğini de göstermekte. Ancak, paniğe kapılmadan önce bu etkilerin çoğunlukla geçici olduğunu da bilmeniz gerekli.

Ayağın uyuşabilir, ancak bu gibi zamanlarda sinir zedelenmesi sorunu ile karşı karşıya olduğunu düşünerek endişe yaratmamalısınız. Bacak bacak üzerine atıldığında, dizin arka tarafında bulunan ve ayakların ile bacaklarına duyarlılıklarını kazandıran sinir üzerinde baskı oluşturulur. Bacaklarınızı açtığınız zaman da bu baskı dağılarak, fonksiyonlar normale döner.

The Journal Of Clinical Nursing’de yapılan bir araştırma da ise bacak bacak üstüne atmak yüksek tansiyon ile alakalı bir durum. Bu şekilde oturmak her ne kadar tansiyonda ani bir yükselişe neden oluyor olsa bile, bacaklar normal pozisyonuna döndüğü anda bu sorun da ortadan kalkıyor. Sonuçta tansiyonun saatlerce yüksek kalmasını da kimse herhalde istemez. O yüzden, eğer bacak bacak üstüne atarak oturma gibi bir alışkanlığın sürekli varsa, her 1520 dakikada bir ayağa kalkıp yürümeli, ya da esneme ve gerilme hareketlerini uygulamalısın.

Son olarak, bacak bacak üstüne atmanın, sindirim sisteminden tutun da stres seviyesine kadar birçok şeyi olumsuz yönde etkileyebilen postürüne ciddi zararlar verebilir. Evet, bacak bacak üstüne atmak postürüne bir bakıma da zarar vermekte. Dik oturduğundan emin olduğun durumlarda ise postürün hakkında endişelenmenize gerek yok. Burada olan sorun ise, bacak bacak üstüne atmanın çoğumuzun kambur durmasına sebep olması.

Etiketler:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir