Ayaklarda Meydana Gelen Şişmelerin 5 Temel Sebebi

Eğer ayaklarınız gün içerisinde ki tempo ya da herhangi bir sebepten dolayı şişiyor ise ayaklarınızda oluşan ödem sorunundan da şikâyetçi iseniz, önce ayaklardaki şişkinliğin nedenlerini çözmeli, sonrasında ise gidermeyi denemelisiniz. İşte sizler için hazırladığımız yollar…

ŞİŞ NEDEN OLUR?

Ayaklarda meydana gelen şişkinliğin 5 tane temel sebebi vardır.

ayak-fetişizmi_177012

  • Uzun Süre Aynı Pozisyonda Durmak

Uzun bir süre aynı pozisyonda ve sabit bir şekilde durmak ayaklarınızın şişmesine sebep olabilir. Hareketsizlik, kan pompalama durumunu azaltarak, seyahat, film izleme gibi uzun süre oturma sonucunda gerçekleşen sıvı kaybı doğal olarak ayaklara doğru da iner. Hareketsizliğin verdiği sebepten dolayı şişliği önlemek için de her yarım saatte bir hareket etmek gereklidir.

ayakları-güzel-olan-bayan_772086

  • Ayaklarda Meydana Gelen Yaralanmalar

Ayağınız yaralanmaların getirdiği sebeplerden dolayı da şişebilir. Bu şişlik bazen yaralanmadan hemen sonra ya da daha sonra olabilmekte. Eklem içine kanama ise hemen şişecek ve morarak bileğine doğru yön alacaktır. Bu acil tıbbi muayenenin gerçekleşmesini gerektiren bir husustur. Ayağınızda bağ yırtılması hatta kemik kırılması bile olabilir. Bazen şişme birkaç saat hatta günlerce görülebilir.

ayakları-güzel-olan-türk-kızı_769863

Hamile olan kadınlarda kilo alımına bağlı olarak ayak şişmesi görülebilmektedir. Ayrıca ayaklara binen ekstra yük bacaklarda kan dolaşımında sorunlara sebep olur. Gebelikte ayakların şişmesinin bir başka nedeni ise vücudun salgıladığı bazı hormonlardır. Ancak, ayaklarda şiddetli ya da olağanüstü şişme görür iseniz, bu preeklampsinin bir işaretidir ve hemen uzman birisine başvurmanız tavsiye edilir.

sözlük-yazarlarının-ayakları_784578

  • Venöz Yetmezlik

Damarlar tek yönlü valfler kullanarak kalbe doğru ayaklar da ve bacaklarda olan kanı pompalamaya başlar. Bu vanalar, zayıf ya da hasar görmüş bir durumda olur iseler düzgün çalışmazlar. Sıvı aşağıya doğru ayaklara geri döner ve ayak ile bileklerin şişmesine de sebep olabilir.

sözlük-kadınlarının-ayak-fotoğrafları_769827

  • Derin Ven Trambozu

Büyük damarların birinde bir kan pıhtısı formlarına, derin ven tempozu adı verilmektedir. Bu ağrı, kızarıklık ve şişliğe neden olmakta. Ayak parmaklarınızı kendinize doğru çekerken de ağrı hissi verir. Derin ven trambozu apır yaralanmalar, hareketsizlik cerrahi ya da kalp ve akciğer hastalığı gibi bazı tıbbi durumlar sonrasına meydana gelir. Eğer böyle bir durum ile karşı karşıya olursanız, kesinlikle acil tıbbi muayeneye ihtiyacınız var demektir.

Etiketler:, , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir