Ayak Kokusu Giderici Uygulamalar

kokusunu önlemek için öncelik ile ayakkabınızdaki kötü kokulardan kurtulmanız şart. kokusuna sebep olan birçok etken bulunmaktadır. kokusunun nedenlerini bilerek bu yanlışlardan da uzak durmanız, sizlere önereceğimiz doğal yöntemleri de uyguladığınız zaman sizin için daha iyi olacaktır.

Nedenleri

Gün içerisinde uzun zaman zarfınca ayaklarınız ayakkabıların içinde beklediği zaman, ayak kokusu meydana gelebilmekte. Yanlış ayakkabı tercihi ile beraberinde, ayaklarınız terlediği esnada ayakta oluşan daha da çekilmez bir hale gelir. Kokunun ortaya çıkmasına neden olan etken, ayak parmaklarınız arasında bulunan bakterilerdir. Nemli ortamlarda daha çabuk bir şekilde üreyen bakteriler, ayak terlemesi ile birlikte kötü kokuların ortaya çıkmasına da sebep olurlar.

ayak-kokusuna-ne-iyi-gelir

Ayak kokusu şikâyetiniz var ise öncelikle ayakkabı seçimini iyice gözden geçirmeniz gerekmekte. Ayakkabı seçerken kaliteli olmasına ve kullanım amacına uygun olup olmadığına da çok dikkat etmelisiniz. En az 2 ayakkabınız bulunmalı ve her gün aynı ayakkabıyı da tercih etmemelisiniz. Üst üste aynı ayakkabıyı giydiğinizde, zamanla ayak kokusu meydana gelecektir.

Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

Ayak kokusu giderici ürünler eczanelerden satın alınabilmektedir. Evde kolay bir çözüm arıyor iseniz, aşağıda sizlere sunacağımız tarifleri kullanabilirsiniz.

  • Su dolu bir tencerenin içine kına ve sirke ilave ederek kaynatın ve bu karışım ile ayaklarınızı masaj yöntemi uygulayarak yıkayın. Ayak kokusu problemine engel olacaktır.
  • Bir adaçayını rendeleyerek, havuç ile karıştırarak kaynatın. Elde edeceğiniz suyun içerisinde ayaklarınızı bir müddet bekletin.
  • Çay demlediğiniz zaman biraz daha fazla demleyin ve ılık halde olan çayın içerisinde ayaklarınızı 10 dakika bekletin.
  • 8 damla nane yağı, 8 damla kekik yağı ve 1 çorba kaşığı kaya tuzunu ayaklarınıza yetecek miktarda suyun içinde karıştırın. Ayaklarınızı bu suyun içerisinde yarım saat bekletin. Kokunun zamanla gittiğini fark edeceksiniz.
  • Son tarifimiz ise 1 leğenin içerisine ılık su ile birlikte 1 çorba kaşığı kaya tuzu, 1 çorba kaşığı elma sirkesi, 3 damla lavanta yağı, 3 damla hint defnesi yağını koyarak karıştırın ve ayaklarınızı 20 dakika kadar bu suyun içerisinde bekletin. Etkisini göreceksiniz.
Etiketler:, , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir