30’lu Yaşları Endişelendirecek 11 Düşünce

30’lu yaşlara gelmek hayatın dönüm noktalarından birisidir diyebiliriz. Bu yaşta özellikle kadınlar bazı endişeleri yaşamaya başlarlar. Uzmanlar tarafından 30’lu yaşlarda kadınların yaşadıkları ve hissettikleri endişeleri belirlediler. İster iseniz onlara bir bakalım…

Toplumsal Baskı

30’lu yaşlarda her zamankinden daha fazla toplumsal baskılar artacak. Evlilik, çocuk, ev sahibi olmak gibi baskılar olabilir. Ama siz kariyer sahibi olmak istiyorsanız, bu baskılara kesinlikle izin vermeyin. Toplumsal baskıları bir kenara bırakarak, nasıl mutlu oluyor iseniz öyle yaşamaya da devam edin.

Ebeveynler İle Vakit Geçirmek

30’lu yaşlarda “acaba ebeveynlere yeterince vakit ayırmıyorum” sorusu hep akla gelen sorulardandır. Bu yaşlarda aile ile yaşamak oldukça zor bir dönemdir. Onları sık sık arayarak, hatta birkaç saat yürüyüşler yaparak veya seyahatler planlayarak bu duygunuzu da hafifletmeniz mümkün.

yaşvebeslenme

İşinizi İlk Plana Koymak

30’lu yaşlarda işinizi hayatınızın ilk önceliği haline getirir iseniz, ileride pişmanlık duymanız da mümkün. Bu dönemlerde para ve kariyer açısından çok önemlidir ancak mutlaka arkadaşınıza ve dostlarınıza da vakit ayırın.

Olumsuz Kişiler İle Vakit Geçirmeyin

30’lu yaşlarda etrafınızda negatif insan sayısı olabilir. Onların sorunlarına yoğunlaşabilirsiniz. Bu kişilere fazla vakit ayırmaktan kaçının ve etkilemelerine de müsaade etmeyin.

Daha Geç Değil

30’lu yaşlarda insanlar zaman zaman “bunlar için artık çok geç” düşüncesine kapılmaktadır. Unutmayın, 30’lu yaşlar hayatın aslında en güzel zamanlarındandır ve hiçbir şey için de geç değildir. Bu düşüncelerinizi 50’li ve 60’lı yıllarda da düşünebilirsiniz. Hayatınızı değiştirmek ve içindeki çocuğu yaşatmak için en ideal yaşta olduğunuzu söyleyebilirim.

Kendinizi Önceliğinize Koyun

Hayatın merkezine kendinizi koymayı ihmal etmeyin. Kendi ihtiyaçlarınız ve isteklerinize de öncelik tanıyın. Bu dönemde başkalarının isteklerine göre harekette bulunursanız, ileride pişman olacağınız şeyler görebilirsiniz.

Sağlığınıza Dikkat Etmelisiniz

30’lu yaşlar kendinize bakmaya başlamanın yaşlarıdır. Evet, henüz gençsiniz ve gelecek için sağlıklı olmak, beslenmenize dikkat etmek ve alışkanlıklarınızı yeniden gözden geçirmelisiniz. Bu dönemde yapacağınız değişiklikler ilerleyen yıllarda çok etki sağlamaktadır, olumlu şeyler için sağlığınıza da özen göstermeli ve kötü alışkanlıklarınızı artık bir kenara bırakmalısınız.

large-182

Şansa Bırakmayın

Bu yaş gurubuna katıldığınız zaman kesinlikle çok temkinli olmanız gerekmektedir. Artık gençlik döneminde olmadığınız için bazı şeyleri akışına bırakmanız onu çözeceğiniz anlamına gelmez. İşinizi garantiye almalı öyle hareket etmelisiniz ve işinizi asla şansa bırakmamalısınız.

Tasarruf Ve Yatırım

30’lu yaşlarda en çok hissedilen duygulardan bir tanesi de yeterli yatırım ve tasarruf edilmediği yönündedir. Aslında bu düşüncenin olma nedenlerinden bir tanesi de artık ilerleyen yaş gurubunda olduğunuz için ihtiyaçlarınızın da daha fazla artmasından dolayı olabilir. Ancak unutmamanız gereklidir ki artık emekliliğiniz için yatırım ve tasarruf yapmanın da tam zamanı.

Yolculuk Yapmayı İhmal Etmeyin

Dünyayı ya da ülkelerin hepsini gezmek mi istiyorsunuz? Görmek istediğiniz eserler, doğal yerler mi var? Bu hayallerinizi gerçekleştirmenin tam noktasındasınız. Unutmayın ki yaşlılıkta seyahat etmek oldukça sizin için zorlaşacaktır. O yüzden tadını çıkartın.

Başkalarının Düşündüklerini Pek Önemsemeyin

Bu suçluluk uyandıran duygu aslında her yaş grubu için geçerli bir durum olsa bile sizin yaşınızın artık ilerlediği ve önünüzde de fazla seçenek olmadığı için daha çok size etkili bir yöntem olacaktır. Başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğünü ve ne hissettiğini aslında fazla da düşünmenize gerek yok. Çünkü siz kendinizi bilir ve artık kendinizi olgunlaştırmış birisi oldunuz. Sizi seven ve değer veren insanların da sizi siz olduğu için sevmesine ve değer vermesine de özen göstermelisiniz.

Etiketler:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir