20 Yaş Dişi Ne Zaman Ve Nasıl Çekilmeli?

Toplumumuzda diş sağlığı açısından en çok merak edilen ve tartışılan konulardan birisi olan 20 yaş dişlerinin işlevi ve çektirmek ya da çektirmemek konusunda olan meraklar da bulunmakta.

Aslında yirmi yaş dişleri eski insanların diş dizisine bakıldığı zaman sorun yaratmıyordu yani eski insanların diş dizeleri daha düzgündü ve yirmi yaş dişleri de sorunsuz çıkmış olarak dişlerde de çapraşıklık görüntüsünü yaratmıyordu.

Eski insanların tükettiği lifli ve sert besinler yerine artık yumuşak ekmekler, düdüklü tencerede pişan lokum gibi etler, krem peynir gibi gıdalar nerede ise dişlerde çiğnemeksizin tüketilebilen gıdalar ile doğal lifli besinlerin yerine fabrikasyon ürünler de dişlerin iş yükünü hafifletmekte. Çalışmayan dişler hareket etmiyor ve aşınamıyor, bundan dolayı 20 yaş dişlerine de arkada yer açılamıyor. Yer bulamadığından dolayı çıkmayan ya da çarpık şekilde çıkarak çene yapısını bozan dişlerin çekilmesini de elzem hale geliyor.

 

1425889969453

 

Yirmi yaş dişlerinin çekilmemesi bazı riskleri de beraberinde getirmekte. Ciddi eklem problemleri, ağız kokusu ve kistler bu risklerden sadece bir kaçı. Bu risklerin ortadan kalkmasının yolu ise 20 yaş dişlerinin çene cerrahisi tarafından çekilmesinden geçmektedir.

Dişlerinizin daha da sağlıklı ve yirmilik dişinin de fazla etkisini hissettirmemesi için ağız yapısında olan dizilerin iyi çalışması çok önemlidir. Daha yumuşak yiyecekler değil de biraz daha sert olan yiyecekleri tercih etmeniz diş dizelerinizin fonksiyonlarının da düzgün çalışmasında yardımcı olacaktır.

20’lik dişin çekilmesi ise bazı insanlarda oldukça ağrılı geçen bir durumdur. Özellikle diş etlerinin uyuşması konusunda çok problemler gerçekleşebiliyor. Ağız ve diş bakımınıza çok dikkat etmeli, uzmanlara sık sık kontrol amaçlı gitmelisiniz.

Etiketler:, , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir